Plavání na mistrovství světa v plaveckých sportech 1975
Plavání na mistrovství světa v plaveckých sportech 1975 | |
---|---|
Datum | 1975 |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Závody v plavání v olympijském 50 m bazénu na mistrovství světa v plaveckých sportech za rok 1975 proběhly v Cali, Kolumbie ve dnech 19. až 27. července 1975.
Československá stopa
Podrobnější informace naleznete v článku Československo na mistrovství světa v plaveckých sportech 1975.
Výsledky
Individuální disciplíny
Muži | Zlato | Stříbro | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m volný způsob | Andrew Coan (USA) | 51,25 | Vladimir Bure (URS) | 51,32 | James Montgomery (USA) | 51,44 |
200 m volný způsob | Timothy Shaw (USA) | 1:51,04 | Bruce Furniss (USA) | 1:51,72 | Brian Brinkley (GBR) | 1:53,56 |
400 m volný způsob | Timothy Shaw (USA) | 3:54,88 | Bruce Furniss (USA) | 3:57,71 | Frank Pfütze (GDR) | 4:01,10 |
1500 m volný způsob | Timothy Shaw (USA) | 15:28,92 | Brian Goodell (USA) | 15:39,00 | David Parker (GBR) | 15:58,21 |
100 m znak | Roland Matthes (GDR) | 58,15 | John Murphy (USA) | 58,34 | Melvin Nash (USA) | 58,38 |
200 m znak | Zoltán Verrasztó (HUN) | 2:05,05 | Mark Tonelli (AUS) | 2:05,78 | Paul Hove (USA) | 2:06,49 |
100 m motýlek | Gregory Jagenburg (USA) | 55,63 | Roger Pyttel (GDR) | 56,04 | William Forrester (USA) | 56,07 |
200 m motýlek | William Forrester (USA) | 2:01,95 | Roger Pyttel (GDR) | 2:02,22 | Brian Brinkley (GBR) | 2:02,47 |
100 m prsa | David Wilkie (GBR) | 1:04,26 | Nobutaka Taguči (JPN) | 1:05,04 | David Leigh (GBR) | 1:05,32 |
200 m prsa | David Wilkie (GBR) | 2:18,23 | Richard Colella (USA) | 2:21,60 | Nikolaj Pankin (URS) | 2:21,75 |
200 m polohový závod | András Hargitay (HUN) | 2:07,72 | Steven Furniss (USA) | 2:07,75 | Andrej Smirnov (URS) | 2:08,52 |
400 m polohový závod | András Hargitay (HUN) | 4:32,57 | Andrej Smirnov (URS) | 4:35,64 | Hans-Joachim Geisler (FRG) | 4:36,40 |
Ženy | Zlato | Stříbro | Bronz | |||
100 m volný způsob | Kornelia Enderová (GDR) | 56,60 | Shirley Babashoffová (USA) | 57,81 | Enith Brigithaová (NED) | 58,20 |
200 m volný způsob | Shirley Babashoffová (USA) | 2:02,50 | Kornelia Enderová (GDR) | 2:02,69 | Enith Brigithaová (NED) | 2:03,92 |
400 m volný způsob | Shirley Babashoffová (USA) | 4:16,87 | Jennifer Turrallová (AUS) | 4:17,88 | Kathryn Heddyová (USA) | 4:18,03 |
800 m volný způsob | Jennifer Turrallová (AUS) | 8:44,75 | Heather Greenwoodová (USA) | 8:48,88 | Shirley Babashoffová (USA) | 8:53,22 |
100 m znak | Ulrike Richterová (GDR) | 1:03,30 | Birgit Treiberová (GDR) | 1:04,34 | Nancy Garapicková (CAN) | 1:04,73 |
200 m znak | Birgit Treiberová (GDR) | 2:15,46 | Nancy Garapicková (CAN) | 2:16,09 | Ulrike Richterová (GDR) | 2:18,76 |
100 m motýlek | Kornelia Enderová (GDR) | 1:01,24 | Rosemarie Kotherová (GDR) | 1:01,80 | Camille Wrightová (USA) | 1:02,79 |
200 m motýlek | Rosemarie Kotherová (GDR) | 2:13,82 | Valerie Leeová (USA) | 2:14,89 | Gabriele Wuscheková (GDR) | 2:15,96 |
100 m prsa | Hannelore Ankeová (GDR) | 1:12,72 | Wijda Mazereeuwová (NED) | 1:14,29 | Marcia Moreyová (USA) | 1:15,00 |
200 m prsa | Hannelore Ankeová (GDR) | 2:37,25 | Wijda Mazereeuwová (NED) | 2:37,50 | Karla Linkeová (GDR) | 2:38,28 |
200 m polohový závod | Kathryn Heddyová (USA) | 2:19,80 | Ulrike Tauberová (GDR) | 2:20,40 | Angela Frankeová (GDR) | 2:20,61 |
400 m polohový závod | Ulrike Tauberová (GDR) | 4:52,76 | Karla Linkeová (GDR) | 4:57,83 | Kathryn Heddyová (USA) | 5:00,46 |
Štafety
Muži | Zlato | Stříbro | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
4×100 m volný způsob | USA USA (USA) (Bruce Furniss, James Montgomery, Andrew Coan, John Murphy, (r)Melvin Nash, (r)Robin Backhaus, (r)Timothy McDonnell, (r)Joseph Bottom) | 3:24,85 | Západní Německo Západní Německo (FRG) (Klaus Steinbach, Dirk Braunleder, Kersten Meier, Peter Nocke) | 3:29,55 | Itálie Itálie (ITA) (Roberto Pangaro, Paolo Barelli, Claudio Zei, Marcello Guarducci) | 3:31,85 |
4×200 m volný způsob | Západní Německo Západní Německo (FRG) (Klaus Steinbach, Werner Lampe, Hans-Joachim Geisler, Peter Nocke, (r)Folkert Meeuw) | 7:39,44 | Spojené království Spojené království (GBR) (Alan McClatchey, Brian Brinkley, Gary Jameson, Gordon Downie) | 7:42,55 | Sovětský svaz Sovětský svaz (URS) (Alexandr Samsonov, Anatolij Rybakov, Viktor Aboimov, Andrej Krylov, (r)Vladimir Michejev, (r)Andrej Bogdanov) | 7:43,58 |
4×100 m polohový závod | USA USA (USA) (John Murphy, Richard Colella, Gregory Jagenburg, Andrew Coan, (r)Melvin Nash, (r)Richard Bohan, (r)William Forrester, (r)Joseph Bottom) | 3:49,00 | Západní Německo Západní Německo (FRG) (Klaus Steinbach, Walter Kusch, Michael Kraus, Peter Nocke, (r)Bodo Schlag, (r)Peter Lang, (r)Lutz Stoklasa, (r)Dirk Braunleder) | 3:51,85 | Spojené království Spojené království (GBR) (James Carter, David Wilkie, Brian Brinkley, Gordon Downie, (r)Stephen Nash) | 3:52,80 |
Ženy | Zlato | Stříbro | Bronz | |||
4×100 m volný způsob | Východní Německo Východní Německo (GDR) (Kornelia Enderová, Barbara Krauseová, Claudia Hempelová, Ute Brücknerová, (r)Marina Janková, (r)Birgit Treiberová) | 3:49,37 | USA USA (USA) (Kathryn Heddyová, Karen Reeserová, Kelly Rowellová, Shirley Babashoffová, (r)Bonnie Brownová, (r)Jill Symonsová) | 3:50,74 | Kanada Kanada (CAN) (Gail Amundrudová, Jill Quirková, Shannon Smithová, Anne Jardinová, (r)Barbara Clarková) | 3:53,37 |
4×100 m polohový závod | Východní Německo Východní Německo (GDR) (Ulrike Richterová, Hannelore Ankeová, Rosemarie Kotherová, Kornelia Enderová, (r)Claudia Hempelová) | 4:14,74 | USA USA (USA) (Linda Jezeková, Marcia Moreyová, Camille Wrightová, Shirley Babashoffová, (r)Tauna Vandewegheová, (r)Kimberley Dunsonová, (r)Jill Symonsová, (r)Kelly Rowellová) | 4:20,47 | Nizozemsko Nizozemsko (NED) (Paula van Elijková, Wijda Mazereeuwová, José Damenová, Enith Brigithaová) | 4:21,45 |
Medailová bilance
V plavání se rozdělilo celkem 29 sad medailí.
Pořadí | Stát | Muži | Ženy | Muži + Ženy | Celkem | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Zlato | Stříbro | Bronz | Zlato | Stříbro | Bronz | Zlato | Stříbro | Bronz | ||||||
1. | USA USA (USA) | 8 | 6 | 4 | 3 | 5 | 5 | 11 | 11 | 9 | 31 | |||
2. | Východní Německo Východní Německo (GDR) | 1 | 2 | 1 | 10 | 5 | 4 | 11 | 7 | 5 | 23 | |||
3. | Maďarská lidová republika Maďarská lidová republika (HUN) | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | |||
4. | Spojené království Spojené království (GBR) | 2 | 1 | 5 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 5 | 8 | |||
5. | Západní Německo Západní Německo (FRG) | 1 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 1 | 4 | |||
6. | Austrálie Austrálie (AUS) | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 3 | |||
7. | Sovětský svaz Sovětský svaz (URS) | 0 | 2 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 3 | 5 | |||
7. | Nizozemsko Nizozemsko (NED) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 3 | 0 | 2 | 3 | 5 | |||
9. | Kanada Kanada (CAN) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 2 | 3 | |||
10. | Japonsko Japonsko (JPN) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | |||
11. | Itálie Itálie (ITA) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | |||
Celkem | 15 | 15 | 15 | 14 | 14 | 14 | 29 | 29 | 29 | 87 |
Externí odkazy
- Výsledky na intersportstats.com