Plavání na mistrovství světa v plaveckých sportech 1982
Plavání na mistrovství světa v plaveckých sportech 1982 | |
---|---|
Datum | 1982 |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Závody v plavání v olympijském 50 m bazénu na mistrovství světa v plaveckých sportech za rok 1982 proběhly v Guayaquilu, Ekvádor ve dnech 29. července až 8. srpna 1982.
Československá stopa
Podrobnější informace naleznete v článku Československo na mistrovství světa v plaveckých sportech 1982.
Výsledky
Individuální disciplíny
Muži | Zlato | Stříbro | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m volný způsob | Jörg Woithe (GDR) | 50,18 | Ambrose Gaines (USA) | 50,21 | Per Johansson (SWE) | 50,25 |
200 m volný způsob | Michael Gross (FRG) | 1:49,84 | Ambrose Gaines (USA) | 1:49,92 | Jörg Woithe (GDR) | 1:50,71 |
400 m volný způsob | Vladimir Salnikov (URS) | 3:51,30 | Svjatoslav Semjonov (URS) | 3:51,43 | Sven Lodziewski (GDR) | 3:51,84 |
1500 m volný způsob | Vladimir Salnikov (URS) | 15:01,77 | Svjatoslav Semjonov (URS) | 15:05,54 | Darjan Petrič (YUG) | 15:10,20 |
100 m znak | Dirk Richter (GDR) | 55,95 | Richard Carey (USA) | 56,04 | Vladimir Šemetov (URS) | 56,42 |
200 m znak | Richard Carey (USA) | 2:00,82 | Sándor Wladár (HUN) | 2:01,31 | Frank Baltrusch (GDR) | 2:01,51 |
100 m motýlek | Matthew Gribble (USA) | 53,88 | Michael Gross (FRG) | 54,26 | Bengt Baron (SWE) | 54,47 |
200 m motýlek | Michael Gross (FRG) | 1:58,85 | Serhij Fesenko (URS) | 1:59,91 | Craig Beardsley (USA) | 2:00,08 |
100 m prsa | Stephen Lundquist (USA) | 1:02,75 | Victor Davis (CAN) | 1:02,82 | John Moffet (USA) | 1:03,13 |
200 m prsa | Victor Davis (CAN) | 2:14,77 | Robertas Žulpa (URS) | 2:16,68 | John Moffet (USA) | 2:18,54 |
200 m polohový závod | Oleksandr Sydorenko (URS) | 2:03,30 | William Barrett (USA) | 2:03,49 | Giovanni Franceschi (ITA) | 2:04,65 |
400 m polohový závod | Ricardo Prado (BRA) | 4:19,78 | Jens-Peter Berndt (GDR) | 4:23,02 | Serhij Fesenko (URS) | 4:23,29 |
Ženy | Zlato | Stříbro | Bronz | |||
100 m volný způsob | Birgit Meinekeová (GDR) | 55,79 | Annemarie Verstappenová (NED) | 55,87 | Gillian Sterkelová (USA) | 56,27 |
200 m volný způsob | Annemarie Verstappenová (NED) | 1:59,53 | Birgit Meinekeová (GDR) | 2:00,67 | Annelies Maasová (NED) | 2:00,84 |
400 m volný způsob | Carmela Schmidtová (GDR) | 4:08,98 | Petra Schneiderová (GDR) | 4:10,08 | Tiffany Cohenová (USA) | 4:11,85 |
800 m volný způsob | Kimberley Linehanová (USA) | 8:27,48 | Jacquelene Willmottová (GBR) | 8:32,61 | Carmela Schmidtová (GDR) | 8:33,67 |
100 m znak | Kristin Ottová (GDR) | 1:01,30 | Ina Kleberová (GDR) | 1:01,47 | Susan Walshová (USA) | 1:02,86 |
200 m znak | Cornelia Sirchová (GDR) | 2:09,91 | Georgina Parkesová (AUS) | 2:14,96 | Carmen Bunaciuová (ROU) | 2:15,40 |
100 m motýlek | Mary T. Meagherová (USA) | 59,41 | Ines Geißlerová (GDR) | 1:00,36 | Melanie Buddemeyerová (USA) | 1:00,40 |
200 m motýlek | Ines Geißlerová (GDR) | 2:08,66 | Mary T. Meagherová (USA) | 2:09,76 | Heike Dähneová (GDR) | 2:10,29 |
100 m prsa | Ute Gewenigerová (GDR) | 1:09,14 | Anne Ottenbriteová (CAN) Kimberly Rhodenbaughová (USA) | 1:11,03 | — | — |
200 m prsa | Svetlana Varganovová (URS) | 2:28,82 | Ute Gewenigerová (GDR) | 2:29,71 | Anne Ottenbriteová (CAN) | 2:33,05 |
200 m polohový závod | Petra Schneiderová (GDR) | 2:11,79 | Ute Gewenigerová (GDR) | 2:13,38 | Tracy Caulkinsová (USA) | 2:15,91 |
400 m polohový závod | Petra Schneiderová (GDR) | 4:36,10 | Kathleen Nordová (GDR) | 4:43,51 | Tracy Caulkinsová (USA) | 4:44,64 |
Štafety
Muži | Zlato | Stříbro | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
4×100 m volný způsob | USA USA (USA) (Christopher Cavanaugh, Robin Leamy, David McCagg, Ambrose Gaines, (r)William Barrett, (r)Tom Jager, (r)Richard Saeger, (r)Matthew Gribble) | 3:19,26 | Sovětský svaz Sovětský svaz (URS) (Sergej Krasjuk, Alexej Filonov, Sergej Smirjagin, Alexej Markovskij) | 3:21,78 | Švédsko Švédsko (SWE) (Per Johansson, Bengt Baron, Per Holmertz, Per Wikström, (r)Michael Söderlund, (r)Per-Alvar Magnusson) | 3:22,15 |
4×200 m volný způsob | USA USA (USA) (Richard Saeger, Jeffrey Float, Kyle Miller, Ambrose Gaines, (r)Douglas Towne, (r)Samuel Worden) | 7:21,09 | Sovětský svaz Sovětský svaz (URS) (Vladimir Šemetov, Ivar Stukolkin, Vladimir Salnikov, Alexej Filonov, (r)Sergej Krasjuk, (r)Svjatoslav Semjonov, (r)Andrej Krylov) | 7:24,91 | Západní Německo Západní Německo (FRG) (Andreas Schmidt, Dirk Korthals, Rainer Henkel, Michael Gross, (r)Peter Knust, (r)Andreas Schmidt) | 7:25,46 |
4×100 m polohový závod | USA USA (USA) (Richard Carey, Stephen Lundquist, Matthew Gribble, Ambrose Gaines, (r)Clay Britt, (r)John Moffet, (r)Christopher Rives, (r)Christopher Cavanaugh) | 3:40,84 | Sovětský svaz Sovětský svaz (URS) (Vladimir Šemetov, Jurij Kis, Alexej Markovskij, Sergej Smirjagin, (r)Sergej Krasjuk) | 3:42,86 | Západní Německo Západní Německo (FRG) (Stefan Peter, Gerald Mörken, Michael Gross, Andreas Schmidt) | 3:44,78 |
Ženy | Zlato | Stříbro | Bronz | |||
4×100 m volný způsob | Východní Německo Východní Německo (GDR) (Birgit Meinekeová, Susanne Linková, Kristin Ottová, Caren Metschucková, (r)Kathleen Nordová) | 3:43,97 | USA USA (USA) (Susan Haberniggová, Kathleen Treibleová, Elisabeth Washutová, Gillian Sterkelová, (r)Marybeth Linzmeierová, (r)Julie Williamsová, (r)Tracy Caulkinsová) | 3:45,76 | Nizozemsko Nizozemsko (NED) (Annemarie Verstappenová, Annelies Maasová, Wilma van Velsenová, Cornelia van Bentumová, (r)Dirkje Reijersová) | 3:45,96 |
4×100 m polohový závod | Východní Německo Východní Německo (GDR) (Kristin Ottová, Ute Gewenigerová, Ines Geißlerová, Birgit Meinekeová, (r)Silke Hörnerová) | 4:05,88 | USA USA (USA) (Susan Walshová, Kimberley Rhodenbaughová, Mary T. Meagherová, Gillian Sterkelová, (r)Elizabeth Kinkeadová, (r)Jeanne Childsová, (r)Melanie Buddemeyerová, (r)Kathleen Treibleová) | 4:08,12 | Sovětský svaz Sovětský svaz (URS) (Larisa Gorčakovová, Svetlana Varganovová, Natalija Pokasová, Irina Gerasimovová, (r)Larisa Belokonová, (r)Inna Abramovová) | 4:12,36 |
Medailová bilance
V plavání se rozdělilo celkem 29 sad medailí.
Pořadí | Stát | Muži | Ženy | Muži + Ženy | Celkem | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Zlato | Stříbro | Bronz | Zlato | Stříbro | Bronz | Zlato | Stříbro | Bronz | ||||||
1. | Východní Německo Východní Německo (GDR) | 2 | 1 | 3 | 10 | 7 | 2 | 12 | 8 | 5 | 25 | |||
2. | USA USA (USA) | 6 | 4 | 3 | 2 | 4 | 6 | 8 | 8 | 9 | 25 | |||
3. | Sovětský svaz Sovětský svaz (URS) | 3 | 7 | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 7 | 3 | 14 | |||
4. | Západní Německo Západní Německo (FRG) | 2 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 2 | 5 | |||
5. | Kanada Kanada (CAN) | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | 4 | |||
6. | Nizozemsko Nizozemsko (NED) | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 2 | 4 | |||
7. | Brazílie Brazílie (BRA) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | |||
8. | Maďarská lidová republika Maďarská lidová republika (HUN) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | |||
8. | Spojené království Spojené království (GBR) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | |||
8. | Austrálie Austrálie (AUS) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | |||
11. | Švédsko Švédsko (SWE) | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 3 | |||
12. | Jugoslávie Jugoslávie (YUG) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | |||
12. | Itálie Itálie (ITA) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | |||
12. | Rumunská socialistická republika Rumunská socialistická republika (ROU) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | |||
Celkem | 15 | 15 | 15 | 14 | 15 | 13 | 29 | 30 | 28 | 87 |
Externí odkazy
- Výsledky na intersportstats.com