Plavání na mistrovství světa v plaveckých sportech 1978
Plavání na mistrovství světa v plaveckých sportech 1978 | |
---|---|
Datum | 1978 |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Závody v plavání v olympijském 50 m bazénu na mistrovství světa v plaveckých sportech za rok 1978 proběhly v Berlíně, Německo ve dnech 20. až 28. srpna 1978.
Československá stopa
Podrobnější informace naleznete v článku Československo na mistrovství světa v plaveckých sportech 1978.
Výsledky
Individuální disciplíny
Muži | Zlato | Stříbro | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m volný způsob | David McCagg (USA) | 50,24 | James Montgomery (USA) | 50,73 | Klaus Steinbach (FRG) | 50,79 |
200 m volný způsob | William Forrester (USA) | 1:51,02 | Ambrose Gaines (USA) | 1:51,10 | Sergej Kopljakov (URS) | 1:51,33 |
400 m volný způsob | Vladimir Salnikov (URS) | 3:51,94 | Jeffrey Float (USA) | 3:53,42 | William Forrester (USA) | 3:53,97 |
1500 m volný způsob | Vladimir Salnikov (URS) | 15:03,99 | Borut Petrič (YUG) | 15:20,77 | Robert Hackett (USA) | 15:23,38 |
100 m znak | Robert Jackson (USA) | 56,36 | Peter Rocca (USA) | 56,69 | Rômulo Arantes (BRA) | 58,01 |
200 m znak | Jesús Vassallo (USA) | 2:02,16 | Gary Hurring (NZL) | 2:03,71 | Zoltán Verrasztó (HUN) | 2:03,90 |
100 m motýlek | Joseph Bottom (USA) | 54,30 | Gregory Jagenburg (USA) | 55,26 | Pär Arvidsson (SWE) | 55,38 |
200 m motýlek | Michael Bruner (USA) | 1:59,38 | Steven Gregg (USA) | 1:59,80 | Roger Pyttel (GDR) | 2:01,33 |
100 m prsa | Walter Kusch (FRG) | 1:03,50 | Graham Smith (CAN) | 1:03,60 | Gerald Mörken (FRG) | 1:03,62 |
200 m prsa | Nicholas Nevid (USA) | 2:18,37 | Arsen Miskarov (URS) | 2:18,42 | Walter Kusch (FRG) | 2:20,16 |
200 m polohový závod | Graham Smith (CAN) | 2:03,65 | Jesús Vassallo (USA) | 2:04,99 | Oleksandr Sydorenko (URS) | 2:05,29 |
400 m polohový závod | Jesús Vassallo (USA) | 4:20,05 | Serhij Fesenko (URS) | 4:22,29 | András Hargitay (HUN) | 4:27,04 |
Ženy | Zlato | Stříbro | Bronz | |||
100 m volný způsob | Barbara Krauseová (GDR) | 55,68 | Lene Jenssenová (NOR) | 56,82 | Larisa Carjovová (URS) | 56,85 |
200 m volný způsob | Cynthia Woodheadová (USA) | 1:58,53 | Barbara Krauseová (GDR) | 1:59,78 | Larisa Carjovová (URS) | 2:01,76 |
400 m volný způsob | Tracey Wickhamová (AUS) | 4:06,28 | Cynthia Woodheadová (USA) | 4:07,15 | Kimberley Linehanová (USA) | 4:07,73 |
800 m volný způsob | Tracey Wickhamová (AUS) | 8:24,94 | Cynthia Woodheadová (USA) | 8:29,35 | Kimberley Linehanová (USA) | 8:32,60 |
100 m znak | Linda Jezeková (USA) | 1:02,55 | Birgit Treiberová (GDR) | 1:03,18 | Cheryl Gibsonová (CAN) | 1:03,43 |
200 m znak | Linda Jezeková (USA) | 2:11,93 | Birgit Treiberová (GDR) | 2:14,07 | Cheryl Gibsonová (CAN) | 2:14,23 |
100 m motýlek | Joan Penningtonová (USA) | 1:00,20 | Andrea Pollacková (GDR) | 1:00,26 | Wendy Quirková (CAN) | 1:01,82 |
200 m motýlek | Tracy Caulkinsová (USA) | 2:09,87 | Nancy Hogsheadová (USA) | 2:11,30 | Andrea Pollacková (GDR) | 2:12,63 |
100 m prsa | Julija Bogdanovová (URS) | 1:10,31 | Tracy Caulkinsová (USA) | 1:10,77 | Margaret Kellyová (GBR) | 1:11,99 |
200 m prsa | Lina Kačiušisová (URS) | 2:31,42 | Julija Bogdanovová (URS) | 2:32,69 | Susanne Nielssonová (DEN) | 2:33,60 |
200 m polohový závod | Tracy Caulkinsová (USA) | 2:14,07 | Joan Penningtonová (USA) | 2:14,98 | Ulrike Tauberová (GDR) | 2:15,99 |
400 m polohový závod | Tracy Caulkinsová (USA) | 4:40,83 | Ulrike Tauberová (GDR) | 4:47,52 | Petra Schneiderová (GDR) | 4:48,56 |
Štafety
Muži | Zlato | Stříbro | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
4×100 m volný způsob | USA USA (USA) (Jack Babashoff, Ambrose Gaines, James Montgomery, David McCagg, (r)Mark Greenwood, (r)David Dickson, (r)David Larson, (r)Joseph Bottom) | 3:19,74 | Západní Německo Západní Německo (FRG) (Andreas Schmidt, Ulrich Temps, Peter Knust, Klaus Steinbach, (r)Kersten Meier, (r)Karsten Lippmann) | 3:26,65 | Švédsko Švédsko (SWE) (Per Holmertz, Dan Larsson, Per-Ola Quist, Per-Alvar Magnusson) | 3:26,95 |
4×200 m volný způsob | USA USA (USA) (Bruce Furniss, William Forrester, Robert Hackett, Ambrose Gaines, (r)David Larson, (r)David Dickson, (r)Mark Greenwood, (r)James Montgomery) | 7:20,82 | Sovětský svaz Sovětský svaz (URS) (Sergej Rusin, Andrey Krylov, Vladimir Salnikov, Sergej Kopljakov, (r)Sergej Krasjuk, (r)Ivar Stukolkin) | 7:28,41 | Západní Německo Západní Německo (FRG) (Andreas Schmidt, Peter Knust, Karsten Lippmann, Frank Wennmann) | 7:33,29 |
4×100 m polohový závod | USA USA (USA) (Robert Jackson, Nicholas Nevid, Joseph Bottom, David McCagg, (r)Peter Rocca, (r)Stephen Lundquist, (r)Gregory Jagenburg, (r)Ambrose Gaines) | 3:44,63 | Západní Německo Západní Německo (FRG) (Klaus Steinbach, Walter Kusch, Michael Kraus, Andreas Schmidt, (r)Reinhold Becker, (r)Peter Broscienski, (r)Ulrich Temps) | 3:48,58 | Spojené království Spojené království (GBR) (Gary Abraham, Duncan Goodhew, John Mills, Martin Smith, (r)David Dunne) | 3:49,06 |
Ženy | Zlato | Stříbro | Bronz | |||
4×100 m volný způsob | USA USA (USA) (Tracy Caulkinsová, Stephanie Elkinsová, Jill Sterkelová, Cynthia Woodheadová, (r)Jennifer Hookerová, (r)Melissa Gehanová, (r)Jane Abrahamová) | 3:43,43 | Východní Německo Východní Německo (GDR) (Heike Wittová, Caren Metschucková, Barbara Krauseová, Petra Priemerová, (r)Birgit Treiberová, (r)Heike Wittová) | 3:47,37 | Kanada Kanada (CAN) (Gail Amundrudová, Nancy Garapicková, Susan Sloanová, Wendy Quirková, (r)Carol Klimpelová) | 3:49,59 |
4×100 m polohový závod | USA USA (USA) (Linda Jezeková, Tracy Caulkinsová, Joan Penningtonová, Cynthia Woodheadová, (r)Kathleen Treibleová, (r)Elizabeth Rappová, (r)Stephanie Elkinsová) | 4:08,21 | Východní Německo Východní Německo (GDR) (Birgit Treiberová, Ramona Reinkeová, Andrea Pollacková, Barbara Krauseová, (r)Heike Wittová) | 4:09,13 | Sovětský svaz Sovětský svaz (URS) (Olena Kruhlovová, Julija Bogdanovová, Irina Aksjonovová, Larisa Carjovová, (r)Lina Kačiušisová) | 4:14,91 |
Medailová bilance
V plavání se rozdělilo celkem 29 sad medailí.
Pořadí | Stát | Muži | Ženy | Muži + Ženy | Celkem | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Zlato | Stříbro | Bronz | Zlato | Stříbro | Bronz | Zlato | Stříbro | Bronz | ||||||
1. | USA USA (USA) | 11 | 7 | 2 | 9 | 5 | 2 | 20 | 12 | 4 | 36 | |||
2. | Sovětský svaz Sovětský svaz (URS) | 2 | 3 | 2 | 2 | 1 | 3 | 4 | 4 | 5 | 13 | |||
3. | Austrálie Austrálie (AUS) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | |||
4. | Východní Německo Východní Německo (GDR) | 0 | 0 | 1 | 1 | 7 | 3 | 1 | 7 | 4 | 12 | |||
5. | Západní Německo Západní Německo (FRG) | 1 | 2 | 4 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 4 | 7 | |||
6. | Kanada Kanada (CAN) | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 4 | 1 | 1 | 4 | 6 | |||
7. | Jugoslávie Jugoslávie (YUG) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | |||
7. | Nový Zéland Nový Zéland (NZL) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | |||
7. | Norsko Norsko (NOR) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | |||
10. | Švédsko Švédsko (SWE) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | |||
10. | Spojené království Spojené království (GBR) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 2 | |||
10. | Maďarská lidová republika Maďarská lidová republika (HUN) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | |||
13. | Brazílie Brazílie (BRA) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | |||
13. | Dánsko Dánsko (DEN) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | |||
Celkem | 15 | 15 | 15 | 14 | 14 | 14 | 29 | 29 | 29 | 87 |
Externí odkazy
- Výsledky na intersportstats.com
Portály: Evropa | Německo | Sport